När chefen blir syndabock: Liselott Husberger berättar om arbetslivets baksida
Foto: Liselott Husberger
PUBLICERAD 21/8/2025
Lästid ca 1 min
Boktips

När chefen blir syndabock: Liselott Husberger berättar om arbetslivets baksida

När Liselott Husberger blev utsatt för mobbning på sin arbetsplats tog det lång tid att bearbeta. Först långt senare kunde hon skriva om erfarenheterna – något som blev både smärtsamt och läkande. Resultatet är boken Luisa är så känslig, en berättelse om hur svårt det kan vara att resa sig efter en osund arbetsmiljö, men också om kraften i att sätta ord på det som varit.

Självupplevd mobbning blir bok: Luisa är så känslig

I våras kom Liselott Husbergers bok Luisa är så känslig ut – en skildring av mobbning i arbetslivet, baserad på författarens egna erfarenheter.

Att skriva berättelsen blev ett sätt för Liselott att bearbeta en svår period som chef inom en stor koncern. ”Det var oerhört jobbigt att uppleva, men också terapeutiskt att långt senare sätta ord på det”, säger hon.

På baksidan av boken beskrivs huvudpersonens kamp så här:

”Luisa har svårt att komma upp på fötterna igen efter sin tid inom VER-koncernen, där hon som ny chef möttes av motstånd och en osund arbetsmiljö. När hon får veta att en av de tidigare kollegorna därifrån kommer anställas på hennes nya jobb, Asidio, väcks minnena av den svåra tiden till liv. Luisa försöker varna sin chef men får veta att beslutet redan är taget. Hon som trodde att hon hade lyckats komma vidare inser nu att hon inte kan fly.”

I dagsläget finns boken som pocket på Adlibris och som ebok på svenska och engelska på amazon.com